Kraina w kratkę, czyli pejzaż szachulcowy

14 kwietnia 2016 w Muzeum Ziemi Złotowskiej spotkali się miłośnicy sztuki na wernisażu prac plastycznych (w technice collage) GRETY GRABOWSKIEJ. Wystawa zatytułowana „Kraina w kratkę, czyli pejzaż szachulcowy” wydaje się złotowianom szczególnie bliska, a to ze względu na licznie jeszcze pozostające w krajobrazie Krajny Złotowskiej obiekty szachulcowe (domy, kościoły, budynki gospodarcze). O tym, czym różni się mur pruski od szachulca, pozornie tożsamego, wyjaśnił zebranym inż. Jarosław Bobek. Artystka natomiast opowiedziała o swoich inspiracjach twórczych i przygodach artystycznych; była też usatysfakcjonowana przyjazną atmosferą i pełnym zachwytu odbiorem jej prac przez złotowską publiczność.

Wystawę można oglądać do 18 maja.

GRETA GRABOWSKA - ur. w 1965 roku w Koszalinie; absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku - ukończyła architekturę wnętrz w pracowni prof. Zbigniewa Parandowskiego. Studia podyplomowe odbyła na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie, w pracowni prof. Jana Rylke. Artystka wypracowała własną technikę tworzenia obrazu - obok barwnej plamy pojawia się linia, zarysowana węglem, suchą pastelą, ołówkiem. Wykorzystuje też papier jako tworzywo. „Papier oczarowuje, zapładnia, porywa do działania. To, co w papierze urzeka, to szorstkość i delikatność zarazem. Papiery są delikatne jak liście, a czasem chropowate jak kora drzew, z których powstały. To fascynujące” - wyznaje Artystka. Tematem prac jest architektura, a właściwie pejzaż architektoniczny wykonany w technice collage. Pejzaż nam, Krajniakom Złotowskim, bardzo bliski, bo… szachulcowy.

Wystawa "Broń i barwa Wojska Polskiego"

BROŃ I BARWA WOJSKA POLSKIEGO 1939-1945
ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Pile została otwarta 11 lutego 2016 roku.

W wernisażu uczestniczył komisarz wystawy, pan Marek Fijałkowski. W barwny i niezwykle interesujący sposób opowiadał gościom muzeum o tym, skąd pozyskiwał najcenniejsze obiekty historyczne z okresu II wojny światowej: pamiątki, dokumenty, fotografie, mundury, broń etc. Najczęściej przekazywały je rodziny lub sami uczestnicy walk, czasem zdarzały się szczęśliwe przypadki uzupełniające zbiory.

17 mundurów wojsk różnych formacji, hełmy, broń, pamiątki z działalności straży granicznej, odznaczenia wojskowe, legitymacje, a nawet radio kryształkowe – to bezcenne skarby pilskiej kolekcji, do obejrzenia w złotowskim muzeum do końca marca.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!