Odsłonięcie tablic z Prawdami Polaków

24 marca w kościele św. Rocha i 21 kwietnia w kościele WNMP w Złotowie zostały odsłonięte tablice z Prawdami Polaków, które 75 lat temu ustanowiono i ogłoszono podczas Kongresu Berlińskiego (6 marca 1938 roku). Uroczystości patriotyczno-religijne zgromadziły nie tylko parafian, ale i poczty sztandarowe (szkolne oraz instytucji, które współtworzył ks. dr Bolesław Domański), chóry i samorządowców. Fundatorem obu tablic jest p. Roman Rożeński, a wykonał je po mistrzowsku zakład kamieniarski p. Bartosza.

W niedzielę 24 marca w kościele parafialnym św. Rocha odsłonięto tablicę upamiętniającą 110 rocznicę wybudowania kaplicy z inicjatywy ks. dra Bolesława Domańskiego oraz 75. rocznicę Kongresu Berlińskiego, podczas którego ogłoszono Prawdy Polaków.

Na uroczystość odsłonięcia tablic list wystosował krewny ks. Patrona Domańskiego, długoletni rektor KUL-u, ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek (wnuk kierownika polskiej szkoły w Złotowie w latach 1929-39, Juliusza Zielińskiego). Oto jego treść:

Czytaj więcej: Odsłonięcie tablic z Prawdami Polaków

Kongres Berliński - Pamiętamy!

Młodzież złotowskich szkół spotkała się w sobotę 23 marca w Złotowskim Salonie Historycznym, by zastanowić się nad aktualnością i współczesnym rozumieniem PRAWD POLAKÓW po 75 latach od ich ustanowienia i ogłoszenia na Kongresie Berlińskim. Jak dziś młodzi złotowianie interpretują zdania sformułowane przez ks. dra Bolesława Domańskiego: Jesteśmy Polakami! Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci. Polak Polakowi bratem. Co dzień Polak narodowi służy. Polska matką naszą, nie wolno mówić o matce źle.

Czytaj więcej: Kongres Berliński - Pamiętamy!