Muzeum Ziemi Złotowskiej

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Muzeum Ziemi Złotowskiej

24 marca w kościele św. Rocha i 21 kwietnia w kościele WNMP w Złotowie zostały odsłonięte tablice z Prawdami Polaków, które 75 lat temu ustanowiono i ogłoszono podczas Kongresu Berlińskiego (6 marca 1938 roku). Uroczystości patriotyczno-religijne zgromadziły nie tylko parafian, ale i poczty sztandarowe (szkolne oraz instytucji, które współtworzył ks. dr Bolesław Domański), chóry i samorządowców. Fundatorem obu tablic jest p. Roman Rożeński, a wykonał je po mistrzowsku zakład kamieniarski p. Bartosza.

W niedzielę 24 marca w kościele parafialnym św. Rocha odsłonięto tablicę upamiętniającą 110 rocznicę wybudowania kaplicy z inicjatywy ks. dra Bolesława Domańskiego oraz 75. rocznicę Kongresu Berlińskiego, podczas którego ogłoszono Prawdy Polaków.

Na uroczystość odsłonięcia tablic list wystosował krewny ks. Patrona Domańskiego, długoletni rektor KUL-u, ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek (wnuk kierownika polskiej szkoły w Złotowie w latach 1929-39, Juliusza Zielińskiego). Oto jego treść:

Więcej…
 

Kongres Berliński - Pamiętamy!

Młodzież złotowskich szkół spotkała się w sobotę 23 marca w Złotowskim Salonie Historycznym, by zastanowić się nad aktualnością i współczesnym rozumieniem PRAWD POLAKÓW po 75 latach od ich ustanowienia i ogłoszenia na Kongresie Berlińskim. Jak dziś młodzi złotowianie interpretują zdania sformułowane przez ks. dra Bolesława Domańskiego: Jesteśmy Polakami! Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci. Polak Polakowi bratem. Co dzień Polak narodowi służy. Polska matką naszą, nie wolno mówić o matce źle.

alt

Więcej…
 


Strona 8 z 32

Muzeum Ziemi Złotowskiej
zaprasza
od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600
oraz w soboty od 1000 do 1400

Polecamy

Z ostatniej chwili!!

alt

III część książki
„Złotów nasz i wasz”
już w sprzedaży! Składają się na nią wspomnienia Czesława Buchwalda o złotowskim Ogólniaku (ponad 200 zdjęć Nauczycieli i Uczniów!), artykuły Witolda Poczajowca opisujące powojenny Złotów z perspektywy restauracji ojca Bazylego oraz fragmenty rozprawy doktorskiej Sylwestra Szczerbiaka (Zdjęcia z promocji III części książki "Złotów nasz i wasz" do obejrzenia w Salonie Historycznym/Promocja książek o tematyce regionalnej) .

 

UWAGA!!!
altW archiwum TV Asta znajdują się audycje nagrane z udziałem złotowskich muzealników, w ramach magazynu TAJEMNICE PIŁY, a mianowicie: 27.11.2013
– o ks. drze Bolesławie Domańskim, 22.01.2014  – o zamku złotowskim oraz 02.04.2014 - o oflagu II D Gross Born

 

 
Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości 
Odsłon : 186400

Joomla extensions by Siteground Hosting