PROMOCJA III CZĘŚCI KSIĄŻKI "ZŁOTÓW NASZ I WASZ"

Złotów nasz i wasz, część I

Część I ukazała się w 2006 roku, po konferencji naukowej na temat społeczności Zlotowa po 1945 roku. To wtedy bowiem pojawił się podział na naszych (autochtonów) i waszych (tych, co przybyli na Ziemie Odzyskane zza Buga, z Polski centralnej i południowej, zza Łobzonki). Mimo upływu lat, podziały te łatwo odżywają we wspomnieniach i ogólnym rachunku życiowym wielu osób. Nakład 500 egzemplarzy dawno wyczerpany!

Złotów nasz i wasz, część II

Część II wydaliśmy na jubileusz 50-lecia istnienia muzeum, w roku 2012. W stosunku do części I była to obszerniejsza publikacja, nadal traktująca o specyfice życia na Pograniczu, o Polakach uczęszczających do polskich szkół w okresie międzywojennym, ale i takich, których wcielano do Wermachtu lub Hitlerjugend. Jak radzili sobie w powojennej Polsce? - dramatyczne losy mieszkańców Ziemi Złotowskiej ciągle zadziwiają i fascynują tych, co jeszcze pamiętają, i tych, co uczą się historii z książek.

Złotów nasz i wasz, część III

Część III to historia złotowskiego LO pokazana piórem i aparatem fotograficznym jego nauczyciela, prof. Czesława Buchwalda. We wspomnieniach tych odnajdą się rzesze uczniów i nauczycieli liceum; z sentymentem patrzymy na modę lat 50-90-tych ubiegłego stulecia, na młode twarze naszych znajomych lub własne. Fantastyczne są też wspomnienia red. Witolda Poczajowca zawarte w tej książce. Odnajdziemy tu koloryt powojennego Złotowa, smaki i zapachy restauracji Bazylego Poczajowca, tajemnice gości hotelowych pojawiających się w naszym mieście, wreszcie złotowian jak malowanych! Malowanych piórem życzliwego obserwatora i używającego życia w miasteczku, które stało się nową ojczyzną kresowej rodziny. Ponadto w publikacji znalazły się fragmenty pracy doktorskiej Sylwestra Szczerbiaka, który rozprawia o kulturze Krajniaków Złotowskich okresu powojennego.

Spotkania z prof. Andrzejem Kokowskim

Spotkanie z prof. Andrzejem Kokowskim i jego najnowszą książką
Dwanaście miesięcy z archeologią

Ci, którzy przyszli na wykład Profesora, byli oczarowani! Nie tylko sensacjami z dziedziny archeologii, których sprawcą jest złotowianin Andrzej Kokowski, ale przede wszystkim sposobem ich prezentacji. Profesor nie raczył nas wyłącznie naukowym, hermetycznym językiem, ale ze swadą, interesująco i pięknie opowiadał o swoich emocjach, jakie towarzyszą Mu w archeologicznej przygodzie od wielu lat - od młodzieńczych zadziwień na Złotowszczyźnie, poprzez wielkie odkrycia na Ziemi Hrubieszowskiej, do twórczych kontaktów z muzeami archeologicznymi i uczelniami świata. Tam tropił m.in. złotowskie zabytki archeologiczne, o czym informować będzie kolejna książka Profesora ("Moja przygoda z archeologią, czyli najstarsze zabytki powiatu złotowskiego").

Posłuchajmy wykładu , którego tematem jest najnowsza książka Profesora: "Dwanaście miesięcy z archeologią".